کلینیک توانبخشی در کرج:گرم و سرد درمانی برای تسکین درد مفاصل

کلینیک توانبخشی در کرج:گرم و سرد درمانی برای تسکین درد مفاصل

 

پزشکان و فیزیوتراپ‌ها معمولاً برای تسکین درد و گرفتگی مفاصل ناشی از آرتریت روماتوئید، گرم و سرد درمانی را توصیه می‌کنند. این متدها با هم می‌توانند درد مفاصل را کاهش بدهند و به آن ترموتراپی گفته می‌شود.
بازدید :502
زمان تقریبی مطالعه :3 دقیقه
گرم و سرد درمانی

درمان‌های گرم و سرد جلوی دردهای ناگهانی آرتریت روماتوئید را نخواهند گرفت اما می‌توانند درد و التهاب را کم کنند. برای کاهش علائم برخی از پزشکان توصیه می‌کنند قبل از ورزش و استفاده از سرما روی مفاصل، مفاصل را گرم کنید.

گرما درمانی برای آرتریت روماتوئید

برای کسی که بیماری التهابی مانند آرتریت روماتوئید دارد، به کار بردن گرما ممکن است عاقلانه به نظر نرسد اما از آنجایی که گرما برای کاهش تنش عضلات و افزایش جریان خون مفید است، خیلی از بیماران با استفاده از گرما، حتی اگر به صورت پوشیدن لباس‌های گرم باشد یا دراز کشیدن زیر پتوی گرم، احساس بهتری دارند و از درد مفاصلشان کم می‌شود.

از پارافین درمانی می‌توانید در زمان‌هایی که مفاصلتان سفت و دردناک می‌شوند استفاده کنید، مثلاً صبح اول وقت اما نه زمانی که التهاب دارند. وقتی مفاصل دچار التهاب حاد می‌شوند بهتر است از سرما برای کاهش التهاب و تورم استفاده کنید

گرمای ملایم در صبح می‌تواند توان حرکتی را در بیمار افزایش بدهد و تا حدودی درد مفاصل را کم کند و در نتیجه بدن برای ورزش کردن و شروع تحرک‌های روزانه آماده شود.
یکی از انواع گرمادرمانی، حمام پارافین است؛ چیزی مشابه آنچه در سالن‌های زیبایی برای نرم کردن پوست و ناخن استفاده می‌شود. پارافین تا دمای تعیین شده گرم می‌شود و بعد شما دست‌ها، مچ و انگشتان را در آن می‌گذارید و پوششی از پارافین روی آن‌ها را می‌گیرد. سپس دست‌ها و انگشتان پارافینی‌تان را در حوله‌ی کوچکی می‌پیچید. این کار گرما و رطوبت مطبوعی به شما می‌دهد که می‌تواند مفاصل دردناکتان را آرام کند و از سفتی‌شان بکاهد.
از پارافین درمانی می‌توانید در زمان‌هایی که مفاصلتان سفت و دردناک می‌شوند استفاده کنید، مثلاً صبح اول وقت اما نه زمانی که التهاب دارند. وقتی مفاصل دچار التهاب حاد می‌شوند بهتر است از سرما برای کاهش التهاب و تورم استفاده کنید.
کمپرس گرم می‌تواند عملکردی مشابه حمام پارافین داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد کمپرس گرم از درد کم کرده و به بیمار کمک می‌کند توان تحرک دست‌ها و انگشتان را افزایش دهد.

سرمادرمانی برای آرتریت روماتوئید

اگر مفاصلتان ملتهب هستند منطقی است که از سرما برای کاهش التهاب استفاده کنید. فایده‌ی اصلی سرما درمانی، کاهش التهاب و تورم و درد است.
سرما درمانی هم مانند گرما درمانی انواعی دارد. کمپرس سردی که مسقیما روی مفاصل دردناک می‌گذارید می‌تواند شامل کیسه یخ یا پک‌های ژل سرد موجود در داروخانه‌ها شود. اسپری سرد نیز ابزار مفید دیگری است که با کرخت کردن عصب‌ها از احساس درد و التهاب می‌کاهد.
احتیاط: اگر سندرم رینود دارید، احتمالا نباید از سرمادرمانی برای تسکین التهاب در انگشتان خود استفاده کنید. به هر حال اگر تصمیم به انجام این کار داشتید باید با پزشک یا فیزیوتراپیست مشورت کنید.

نکاتی در مورد گرما درمانی

* از منابع گرمایی ایمن استفاده کنید، مثلاً حوله‌ی گرم، وان آبگرم، دوش آبگرم، بطری آب گرم، پدهای گرمایی قابل استفاده در ماکرویو و پدهای الکتریکی.
* برای جلوگیری از سوختگی از منبع گرما به مدت طولانی استفاده نکنید.
* وقتی از پدهای گرمایی یا بطری آب گرم استفاده می‌کنید، اول روی پوستتان یک حوله یا پارچه بگذارید تا تماس مستقیم با منبع گرما برقرار نشود.
* هرچند وقت یک‌بار پوستتان را نگاه کنید تا قرمز نشود.

نکاتی در مورد سرمادرمانی

* کیسه یخ را در حوله‌ای نازک بپیچید یا از ژل‌های سرد مخصوص سرما درمانی استفاده کنید.
* یخ یا پد سرد را مستقیماً روی پوست نگذارید.
* برای جلوگیری از سرمازدگی از سرما بیشتر از 15 دقیقه استفاده نکنید.

* قبل از استفاده‌ی مجدد از سرما اجازه دهید و صبر کنید تا دما و رنگ پوستتان به حالت نرمال برگردد.

  کار درمانی  کرج در   حسین آباد

کار درمانی  کرج در   شهرک ذوب آهن

کار درمانی  کرج در   سرحدآباد

کار درمانی  کرج در   شهر صنعتی

کار درمانی  کرج در   شهرک شیخ سعدی

کار درمانی  کرج در   نوروز آباد

کار درمانی  کرج در   بلوار چمران

کار درمانی  کرج در   قلمستان

کار درمانی  کرج در   فردوسی

کار درمانی  کرج در   شکرآباد

کار درمانی  کرج در   بلوار هفت تیر

کار درمانی  کرج در   شهرک ناز

کار درمانی  کرج در   شهرک شهید رستمی

behtarinalborz.ir

goftardarmanionline.ir

googleimage.ir

hamejaa.ir

medu-karaj.ir

siavashataee.ir

slpnews.ir

autismonline.ir

avalinkaraj.ir

behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir

behtarinkaraj.ir

goftardarmanikaraj.ir

goftareravan.ir

google-map.ir

googlegame.ir

googlemovies.ir

karaj-medu.ir

kardarmanialborz.ir

kardarmanikaraj.ir

loknatclinic.ir

loknatshekan.ir

neurofeedbackalborz.ir

otalborz.ir

otkaraj.ir

pff-rhs.ir

pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir

pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir

siavash-ataee.ir

slpkaraj.ir

slponline.ir

speech-therapy.ir

tjhvnvlhkd.ir

 

Related posts