لیست کاردرمانی دولتی در کرج:بیماری ها علائم پولیپ روده بزرگ و 4 نوع درمان طبیعی آن

لیست کاردرمانی دولتی در کرج:بیماری ها علائم پولیپ روده بزرگ و 4 نوع درمان طبیعی آن

افرادی که به پولیپ روده بزرگ دچار می شوند، خطر ابتلا به سرطان روده بخصوص سرطان کولوروکتال در آنها بیشتر می شود. آیا می دانید چگونه می توان با استفاده از روش های طبیعی و گیاهی از بروز این پولیپ ها پیشگیری کرد؟ چگونه میتوان به مبارزه با آنها پرداخته و خود را درمان کنیم؟ ما در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی علائم، عوامل خطر و راه های درمان این بیماری می پردازیم. در نهایت به راهکارهایی می پردازیم که به شما کمک می کند تا از بروز پولیپ روده پیشگیری کنید. با ما همراه باشید.

سرطان روده و پولیپ روده بزرگ

سرطان روده و کولورکتال که اکنون دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده است – معمولا به عنوان “پولیپ”  شناخته می شود، و به همین دلیل نام دیگر پولیپ روده بزرگ ” پولیپ کولورکتال ” است. نوع پولیپ روده بزرگ از نوع بافت خوش خیم غدد می باشد که به سرطان روده و کولورکتال منجر می شود. در حالی که در برخی موارد، پولیپ كولون در طول زمان به سرطان كولون تبدیل می شوند، اما بیشتر پولیپ های روده بزرگ، کوچک باقی می مانند، سرطانی نمی شوند و عموما بی ضرر هستند.

سرطان روده و پولیپ روده بزرگ

وجود پولیپ روده بزرگ تا چه اندازه شایع است؟

پولیپ ها در بزرگسالان بالای 60 سال بسیار رواج دارد یعنی حدود 25 تا 30 افراد، احتمال داشتن پولیپ را دارند. با این حال در بین افراد جوانتر، مانند کسانی که در سنین 20 یا 30 سالگی هستند، خیلی کمتر شایع می باشد.

پزشکان، بزرگسالان بالای 50 سال را تشویق می کنند تا برای غربالگری های منظم کولورکتال به آنها مراجعه کنند، زیرا تشخیص پولیپ روده بزرگ در مراحل ابتدایی، شانس بروز عوارض را بسیار محدود می کند. تغییرات خاصی در شیوه زندگی نیز می تواند به کاهش خطر ابتلا به پولیپ روده بزرگ و سرطان روده کمک کند از جمله داشتن یک رژیم ضد التهابی، ترک سیگار، ورزش، دریافت کافی کلسیم و ویتامین D و داشتن وزن سالم.

پولیپ های روده چه هستند؟

پولیپ روده بزرگ (یا پولیپ کولورکتال) یک قطعه اضافی از بافت روده، یا توده ای کوچک از سلول ها می باشد که بر روی دیواره روده بزرگ رشد می کند. پولیپ کولورکتال در هر قسمتی از روده بزرگ می توانند رشد کنند. همانطور که می دانیم، مواد جامد قبل از اینکه از بدن دفع شوند، از روده بزرگ عبور می کنند و معمولا در سمت چپ روده و یا راست روده ذخیره می شوند. راست روده، جایی است که مدفوع قبل از دفع مدفوع، در آنجا ذخیره می شود و از انتهای روده بزرگ شروع شده و به مقعد ختم می شود.

سرطان روده و پولیپ روده بزرگ

انواع پولیپ روده بزرگ

دو نوع پولیپ روده بزرگ وجود دارد:

 • پولیپ های غیر نئوپلاستی
 • پولیپ های نئوپلاستی

که شامل آدنوم و آدنوم های لوله ای هستند

پولیپ های غیر نئوپلاستی روده بزرگ معمولا سرطانی نمی شوند و شامل پولیپ هایپرپلازی، پولیپ های التهابی و پولیپ های هامارتوماتوز می باشند.

پولیپ های نئوپلاستی بیشتر احتمال دارد که سرطانی شوند، هرچند که همیشه این جور نیست و شامل آدنوم ها و انواع دندانه دار آن هستند.

پلی نئوپلاست ها معمولا بزرگتر هستند. اندازه پولیپ روده بزرگ ، نقش مهمی در تشخیص دارد زیرا پولیپ های بزرگ تر خطر ابتلا به سرطان را بیشتر می کند.

آدنوم (یک نوع پولیپ نئوپلاستی) تومور بافت غدد لنفاوی است. به گفته انجمن سرطان آمریکا، “آدنوم یک نوع پولیپ است که از بافت تشکیل شده و بسیار شبیه پوشش طبیعی روده بزرگ می باشد. تخمین زده می شود که دو سوم پولیپ های روده بزرگ از نوع پیش سرطانی  هستند که به نام آدنوم شناخته می شوند و تنها حدود 5 درصد از آدنوم ها به سرطان منجر  می شوند.

پولیپ های آدنوم از نوع سرطانی نیستند، اما پیش سرطانی هستند یعنی می توانند به سرطان تبدیل شوند. با این حال، بیشتر بیماران مبتلا به پولیپ های آدنوم هرگز به سرطان روده بزرگ مبتلا نمی شوند.

آدنوم ها می توانند به چندین مدل متفاوت رشد کنند، از جمله:

 • لوله ای
 • کرک دار
 • و یا ترکیبی از هر دو

اغلب، آدنوم های لوله ای کوچک هستند (کمتر از یک و نیم اینچ)، در حالی که بعضی از آدنوم ها بزرگتر هستند و مدل آدنوم های کرک دار می شوند که بیشتر احتمال دارد سرطان در آنها ایجاد شود.

در زیر میکروسکوپ،به پولیپ هایی که کمی غیر طبیعی هستند، گفته می شود که دیسپلازی پایینی (ملایم یا متوسط) دارند، در حالی که به پولیپ هایی که بیشتر غیر طبیعی هستند و بیشتر سرطانی به نظر می رسند، گفته می شود که دپسپلازی درجه بالا (شدید) دارند.

سرطان روده و پولیپ روده بزرگ

علائم و نشانه های پولیپ های روده بزرگ و سرطان روده

افراد مبتلا به پولیپ های روده ای، ممکن است از وجود آنها آگاهی نداشته باشند. در واقع، اغلب پولیپ های روده بزرگ، علائم قابل توجهی ندارند.

شایع ترین علائم پولیپ روده ای عبارتند از:

 • خونریزی رکتال که می تواند ناشی از شرایط دیگری غیر از پولیپ ها باشد، از جمله هموروئید یا پارگی های کوچک در بافت مقعد. بعد از حرکات روده ای، ممکن است شاهد خون در لباس زیر یا کاغذ توالت باشید.
 • وجود خون در مدفوع و یا تغییرات دیگر در رنگ آن، مانند رگه های قرمز تیره یا مدفوع سیاه.
 • درد معده، گرفتگی شکمی و تیر کشیدن و درد در نزدیکی روده. پولیپ های بزرگتر روده بیشتر باعث درد می شوند، زیرا ممکن است حرکات روده را مختل کنند.
 • یبوست یا اسهال
 • کم خونی ناشی از کمبود آهن و خونریزی های طولانی مدت. خونریزی از پولیپ ها می تواند باعث کمبود آهن شده در نتیجه تولید گلبول های قرمز و حمل اکسیژن در بدن با مشکل روبرو شود که منجر به خستگی، ضعف و تنگی نفس می شود.

سرطان روده و پولیپ روده بزرگ

علل و عوامل خطر پولیپ روده بزرگ

پولیپ های کولون بر اثر رشد و تقسیم سلول ها، ایجاد می شوند و  به روشی غیرطبیعی در داخل روده بزرگ یا راست روده، رشد می کنند که ممکن است آنقدر بزرگ شوند تا باعث مسدود شدن روده شده و باعث التهاب روده بزرگ یا سبب جهش ژن های خاصی شوند. این جهش باعث می شود که سلول ها به گونه ای غیر عادی تقسیم شوند.

تحقیقات نشان می دهند که عواملی که احتمال ابتلا به پولیپ های روده بزرگ را افزایش می دهد، شامل موارد زیر می باشد:

 • سن بالای 50 سال
 • مرد بودن. مطالعات نشان می دهند که مردان بیشتر احتمال ابتلا به نئوپلاسم های کولون را دارند و دو برابر بیشتر دچار جراحات پیشرفته نسبت به زنان می شوند. پولیپ های پیشرفته نئوپلازی در حدود 2.9 درصد زنان در سن 50 سالگی را در مقایسه با 4.7 درصد مردان در همین سن تحت تاثیر قرار می دهد.
 • داشتن سابقه شخصی یا خانوادگی پولیپ های روده بزرگ یا سرطان روده بزرگ.
 • سندرم روده تحریک پذیر ( نفوذپذیری روده) یا التهاب بافت روده یا بیماری التهاب روده (IBD)، از جمله کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون.
 • ابتلا به سندرم متابولیک و دیابت نوع 2. افراد مبتلا به دیابت نوع  2در مقایسه با افراد غیر دیابتی، سه برابر بیشتر به سرطان کولون مبتلا می شوند.
 • چاقی یا اضافه وزن. مطالعات انجام شده در آلمان، ژاپن و ایالات متحده نشان می دهند که میزان بروز نئوپلاسم های کولورکتال در افرادی که دارای اضافه وزن هستند، دو تا سه برابر بیشتر شده است.
 • التهاب مزمن، از جمله داشتن سطوح بالای گلوکز و ليپيدها که باعث ايجاد محیطی اکسيداتيو می شوند.
 • غلظت زیاد سرم IGF-I (فاکتور رشدی مانند انسولین) نسبت به عموم مردم.
 • کشیدن سیگار
 • مصرف زیاد الکل
 • انجام کم تمرینات ورزشی و داشتن یک زندگی بی تحرک
 • داشتن اختلال ارثی نادری که بر روی روده تاثیر می گذارد و می تواند باعث ایجاد پولیپ های روده ای شود، از جمله: سندرم لینچ، پلیپوز
 • آدناماتوس فامیلی، سندرم گاردنر، پلیپوز مرتبط با MYH ، سندرم Peutz-Jeghers یا سندرم پلیپوز دندانه دار.
 • داشتن نژاد آفریقایی-آمریکایی ( نژاد آفریقایی-آمریکایی در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند).
 • کمبود کلسیم یا کمبود ویتامین D

سرطان روده و پولیپ روده بزرگ

تشخیص پولیپ های روده بزرگ و سرطان روده

اگر متوجه علائم جدیدی مانند درد شکم، مدفوع خونی و تغییرات غیرعادی در عادات روده ای خود شدید، خطر ابتلا به پولیپ و سرطان کولورکتال در شما زیاد است (به عنوان مثال سابقه خانوادگی سرطان کولون). از آنجا که ممکن است پولیپ روده داشته باشید و شاهد هیچ نشانه ای از آن نباشید، آزمایشات غربالگری منظم بعد از سن 50 سالگی مانند کولونوسکوپی مهم است. پولیپ ها به احتمال زیاد در معرض سرطانی شدن  قرار دارند یا اگر زمانی که کوچک هستند و در مراحل ابتدایی از روده خارج شوند، ممکن است مشکلات دیگری را به وجود بیاورند. مطالعات نشان داده اند که کولونوسکوپی، 76 تا 90 درصد موارد، ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

تست های غربالگری که برای تشخیص پولیپ های روده بزرگ استفاده می شوند عبارتند از:

 • کولونوسکوپی یا کولونوسکوپی مجازی، نوعی تست حداقل تهاجمی است که با استفاده از CT اسکن برای مشاهده داخل کولون استفاده می شود.
 • کولونوسکوپی آزمایشی سرپایی است که لوله ای انعطاف پذیر با طول زیاد و نازک با یک دوربین و نوری که در انتهای آن وجود دارد را به داخل روده وارد می کنند.
 • سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر که یک لوله را به داخل رکتوم وارد می کنند تا یک سوم انتهایی روده بزرگ را بررسی کند.
 • آزمایش مدفوع به منظور بررسی خون در مدفوع
 • اگر پزشک در طول آزمایش غربالگری (معاینه روده ) پولیپ روده را پیدا کند، سرطانی بودن یا پیش سرطانی بودن پولیپ را مطرح خواهد کرد.

آیا پولیپ های بزرگی که در روده بزرگ وجود دارند، سرطانی هستند؟

هنگامی که صحبت از  اندازه پولیپ کولون میشود، پولیپ بزرگتر، بیشتر احتمال دارد که سرطانی باشد که به خصوص در مورد پولیپ های نئوپلاستی، از جمله آدنوم ها و نوع دندانی که در زیر میکروسکوپ، صاف به نظر می رسد، صدق می کند. اما باز هم تاکید می کنیم که داشتن آدنوم به این معنی نیست که شما حتما به سرطان روده مبتلا خواهید شد.

چه مدت طول می کشد تا پولیپ روده بزرگ به سرطان تبدیل شود؟

اعتقاد بر این است که حدود 10 سال ممکن است طول بکشد تا یک آدنوم کوچک تبدیل به پولیپ سرطانی شود. از آنجایی که سرطان زمان زیادی طول می کشد تا خودش را نشان دهد، به همین دلیل آزمایش غربالگری اولیه و خارج نمودن پولیپ ها قبل از اینکه خیلی دیر شود، توصیه می گردد.

سرطان روده و پولیپ روده بزرگ

درمان متعارف برای پولیپ های کولون

برای پیشگیری از سرطان، پزشکان معمولا پولیپ روده را برداشته و مورد آزمایش قرار می دهند. انجام کولونوسکوپی بسیار اهمیت دارد، مخصوصا اگر در گذشته و در طی 5 سال گذشته، یک یا چند آدنوم، یا  بیش از دو آدنوم به اندازه 0.4 اینچ (حدود 1 سانتیمتر) یا  بزرگتر داشته اید، و یا تا به حال بیش از 10 آدنوم کوچک یا یک آدنوم بسیار بزرگ را اخیرا خارج کرده باشید.

درمان پولیپ های کولون معمولا شامل موارد زیر است:

 1. برداشتن پولیپ آدنوم. اگر در طول کولونوسکوپی، آدنومی پیدا شود، معمولا برداشته شده و با نمونه برداری از بافت آن، از نظر سرطانی بودن یا نبودن، مورد بررسی قرار می گیرد. پولیپ ها را با چندین روش میتوان برداشت، مانند حلقه سیم (polypectomy) یا تزریق مایع به داخل بافت اطراف پولیپ تا آن را جدا کند. همچنین، لاپاروسکوپی را می توان با قرار دادن یک وسیله به نام لاپاروسکوپ به داخل روده انجام داد.
 2. عمل جراحی به منظور برداشتن یک آدنوم بزرگ. چنانچه آدنوم خیلی بزرگ باشد و از طریق کولونوسکوپی امکان برداشتن آن نباشد، ممکن است از عمل جراحی برای برداشتن آدنوم استفاده کنند.

متاسفانه،برگشت پذیری پولیپ هایی که برداشته شده اند، بسیار رایج است. در حدود 30 درصد بیماران، پس از برداشتن پولیپ، شاهد رشد پولیپ های جدیدی خواهند بود، به همین دلیل پیگیری و انجام آزمایش در طول 3 تا 5 سال آینده توصیه می شود. شواهدی وجود دارد که  مصرف روزانه آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ممکن است خطر ابتلا به پولیپ های جدید را کاهش دهد، اما تضمینی در این باره وجود ندارد و ممکن است به عوارض جانبی منجر شود.

4 درمان طبیعی برای علائم پولیپ روده بزرگ

رژیم ضد التهابی و سالم

قبل از انجام آزمایش های غربالگری جهت بررسی پولیپ های روده ای (از جمله کولونوسکوپی)، توصیه می شود که یک رژیم کم فیبر را به مدت چهار تا پنج روز بخورید تا احتمال باقی ماندن فیبر در دیواره روده شما کم شده و مانع دید پزشک نشود.

اگر مبتلا به پولیپ روده بزرگ هستید، چه نوع رژیمی بهتر است؟

یک رژیم غذایی که حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان، فیبر و مواد مغذی ضروری باشد که به محافظت از روده بزرگ کمک می کند و برای مبارزه با سرطان مفید است.

مقدار زیادی میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید. برخی از بهترین سبزیجات و میوه ها برای محافظت در مقابل سرطان عبارتند از:

 • سبزیجاتی از خانواده کلم ها مانند بروکلی و گل کلم
 • سبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ و اسفناج
 • سبزیجات دریایی
 • انواع توت ها
 • مرکبات
 • قارچ
 • هویج
 • چغندر
 • گوجه فرنگی
 • فلفل دلمه ای

ترکیبی از غذاهای سرشار از پروتئین و ضد سرطان را به رژیم غذایی خود اضافه کنید مانند:

سبزیجات تازه و ادویه جات مانند:

 • زردچوبه
 • زنجبیل
 • ریحان
 • جعفری
 • پونه کوهی
 • دمنوش های گیاهی
 • آبمیوه های سبز تازه
 • چای سبز
 • چای Matcha
 • پودر کاکائو
 • گوشت های ارگانیک
 • گوشت حیوانات علف خوار
 • ماهی های وحشی مانند ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی، ساردین یا شاه ماهی
 • روغن زیتون و نارگیل
 • آجیل
 • دانه
 • سیر خام

سرطان روده و پولیپ روده بزرگ

کاهش مصرف شکر اضافی، دانه های تصفیه شده، مواد غذایی با افزودنی ها و مواد نگهدارنده و الکل.

در نهایت،مصرف فیبر خود را افزایش دهید. به جای مصرف دانه های فرآوری شده، دانه های 100 درصد کاملی مانند کوینو، برنج قهوه ای، گندم سیاه و جو خرد شده مصرف کنید. دیگر محصولات غذایی با فیبر زیاد شامل موارد زیر می باشند:

 • آوکادو
 • انواع توت ها
 • سیب
 • گلابی
 • تکه های نارگیل
 • انجیر
 • خرما
 • کنگر فرنگی
 • اسکواش زمستانه یا بلوط
 • کلم بروکلی
 • سیب زمینی شیرین
 • لوبیا
 • حبوبات
 • دانه های کتان
 • تخم چیا

افزایش مصرف کلسیم از غذاها، نه از مکمل ها، زیرا مطالعات نشان می دهند که کلسیم می تواند از عود مجدد آدنوم های کولون پیشگیری کند. غذاهایی که دارای کلسیم بالا هستند عبارتند از:

 • شیر خام
 • ماست
 • کفیر
 • پنیر های تخمیر شده
 • کلم پیچ
 • ساردین
 • کلم بروکلی
 • بامیه
 • لوبیا سبز
 • بادام

در نظر داشته باشید که وعده های غذایی گیاهی را بیشتر  و گوشت را کمتر مصرف کنید، به خصوص گوشت های فرآوری شده مانند هات داگ، کالباس، گوشت های چرخ شده مانند سوسیس و غیره.

برخی مطالعات نشان داده اند افرادی که در رژیم های غذایی خود، گوشت، مخصوصا گوشت های فرآوری شده و گوشت قرمز، زیاد مصرف می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند.

سرطان روده و پولیپ روده بزرگ

درمان کمبود ویتامین D به منظور کاهش پولیپ روده بزرگ و سرطان روده

تحقیقات نشان داده اند که ویتامین D ممکن است از سرطان روده پیشگیری کرده و به طور کلی از عملکرد سیستم ایمنی بدن حمایت  کند. به عنوان مثال، مطالعه ای که در سال2014 انجام شد و در مجله جهانی سرطان معده منتشر گشت، می گوید مطالعات متعددی این مطلب را تایید کرده است که افزایش مصرف ویتامین D3 باعث کاهش بروز سرطان روده بزرگ شده و عود مجدد پولیپ را نیز کاهش می دهد  و سطح کافی از ویتامین D3 با بقای کلی بیماران  مبتلا به سرطان روده، مرتبط می باشد.

در گذشته، اگر در معرض خطر بالقوه پولیپ های روده بزرگ قرار داشتید، پزشک با توجه به سن شما و برای کمک به پیشگیری از سرطان، مصرف روزانه، 1000 میلی گرم از مکمل های کلسیم را توصیه می کرد. با این حال، مطالعات اخیر نشان می دهند که مکمل های کلسیم و مکمل های ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به پولیپ روده بزرگ را افزایش دهند.

مطالعات انجام شده در زمینه اثرات مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D در پیشگیری از پولیپ، نتایج ضد و نقیضی را ارائه داد. اخیرا آزمایشی مبنی بر استفاده از مکمل های کلسیم و ویتامین D در طی 10 سال در پیشگیری از پولیپ های کولورکتال انجام گرفت. يافته ها نشان دادند که 6 تا 10 سال پس از شروع مصرف مكمل، شركت كنندگان در این آزمایش، بیشتر در معرض پولیپ های دندانه دار قرار گرفتند، چه در صورت مصرف كلسيم به تنهایی و چه به همراه ويتامين D، اما اين حالت با مصرف ويتامين D به تنهايی، هیچ گونه ارتباطی نداشت.

سرطان روده و پولیپ روده بزرگ

با توجه به این یافته های اخیر، توصیه می شود  بزرگسالانی که از قبل، پولیپ های پیش سرطانی داشته اند، مخصوصا زنان و کسانی که سیگار می کشند، باید از مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D اجتناب کنند.

یک راه بهتر برای پیشگیری از کمبود ویتامین D، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می باشد. با صرف زمانی بین 15 تا 20 دقیقه در برابر نور خورشید، می توانید از ویتامین D طبیعی بهره مند شوید. اگر در آب و هوای ابری و غیر آفتابی زندگی می کنید یا وقت زیادی را خارج از منزل صرف نمی کنید، با پزشک خود درباره مصرف مکمل صحبت کنید.

فعال بودن و داشتن وزن سالم

داشتن فعالیت جسمی و انجام منظم تمرینات ورزشی، نه تنها به شما در داشتن وزنی سالم کمک می کند بلکه دارای اثرات ضد التهابی نیز می باشد.

ورزش از بروز پولیپ های روده بزرگ و سرطان روده به دلیل کاهش التهاب، بهبود گردش خون، حمایت از سیستم ایمنی، بهبود عملکرد دستگاه گوارش، کاهش استرس کمک کرده و از دیابت و چاقی جلوگیری می کند. برخی مطالعات نشان داده است که ورزش منظم می تواند خطر ابتلا به سرطان کولون را به میزان 40 تا 50 درصد کاهش دهد.

یک زندگی بدون تحرک و داشتن اضافه وزن و چاقی با خطر سرطان روده بزرگ و رکتوم مرتبط است، بنابراین ورزش هایی را انجام دهید که از آنها لذت می برید و  با آنها هماهنگ هستید مانند:

 • پیاده روی
 • دویدن
 • شنا
 • دوچرخه سواری
 • وزنه برداری
 • و غیره

شما می توانید با داشتن یک رژیم ضد التهابی، کنترل استرس، داشتن خواب کافی و ورزش منظم، وزن خود را کاهش داده و وزن سالمی داشته باشید.

کاهش التهاب مزمن برای پیشگیری از سرطان روده

التهاب روده، که ممکن است به بیماری روده التهابی (IBD) منجر شود، می تواند خطر ابتلا به پولیپ ها و رشد آنها را افزایش دهد و در طول زمان باعث سرطانی شدنشان شود. برخی از اقداماتی که می توانید برای کاهش التهاب و بهبود سلامت گوارشی خود انجام دهید عبارتند از:

 • رژیم درمانی. اگر به بیماری روده التهابی (IBD) مبتلا هستید، برای کمک به بهبود وضعیت خود و داشتن یک رژیم غذایی خاص، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.
 • مدیریت استرس و استراحت و خواب کافی (7 تا 9 ساعت در شب برای اکثر بزرگسالان).
 • ترک سیگار و مصرف بیش از حد الکل
 • مصرف مکمل ها، مانند ویتامین D، پروبیوتیک ها و مکمل های روغن ماهی امگا 3
 • جلوگیری از کمبود مواد مغذی، مانند کلسیم.
 • در صورت لزوم مصرف برخی از غذاهای خاص مانند: گلوتن، لبنیات، برخی از FODMAP ها، کافئین و الکل
 • برای کمک به کنترل التهاب ممکن است پزشک شما مصرف روزانه آسپیرین را توصیه کند تا خطر سرطان کولون را کاهش دهد. یافته های مختلفی در مورد تاثیر آسپرین برای این وضعیت وجود دارد . با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای استفاده از آسپیرین یا داروهای NSAID برای محافظت بیشتر در مقابل شرایط بیماری کولون صحبت کنید.

سرطان روده و پولیپ روده بزرگ

چگونه از بروز پولیپ روده بزرگ پیشگیری کنیم؟

چگونه از شکل گیری پولیپ ها در کولون و پیشگیری از سرطان روده جلوگیری کنیم؟ پیشگیری از آن همیشه امکان پذیر نیست، اما تحقیقات انجام گرفته، روش هایی را ارائه می دهند که به کاهش خطر ابتلا به پولیپ های روده و سرطان روده کمک می کنند:

 1. ترک سیگار. برای کمک به ترک سیگار، با یک پزشک درباره اقدامات مفید صحبت کنید با با یک درمانگر مشورت کنید یا از یک برنامه آنلاین که در ترک سیگار تخصص دارد، استفاده کنید.
 2. داشتن یک رژیم ضد التهابی که حاوی مقادیر زیادی سبزیجات، فیبر و غذاهای آنتی اکسیدان بالا باشد.
 3. مصرف غذاهای غنی از کلسیم و قرار گرفتن در برابر نور خورشید، کمبود کلسیم و ویتامین D را درمان کنید
 4. از مصرف بیش از حد الکل اجتناب کنید.
 5. میزان گوشت فرآوری شده و گوشت قرمز مصرفی خود را محدود کنید.
 6. اقدامات لازم برای داشتن وزنی سالم، از قبیل تغذیه خوب، فعال بودن، تمرینات ورزشی و با فکر غذا خوردن

با پزشک خود درباره گزینه های های پیشگیری و آزمایشات غربالگری ژنتیک صحبت کنید مخصوصا اگر دارای سابقه خانوادگی پولیپ های روده بزرگ و یا یک اختلال ارثی هستید که باعث بروز پولیپ های روده ای می شوند.

منبع: دکتر سلام

Related posts