لیست کاردرمانی دولتی در کرج:ابتلا به اختلالات گوارشی با استرس

لیست کاردرمانی دولتی در کرج:ابتلا به اختلالات گوارشی با استرس

برخی عوامل جانبی در بدن می توانند زمینه را برای ایجاد اختلالات دستگاه گوارشی فراهم کنند. استرس جزو مهمترین عوامل آسیب رسان به سیستم گوارشی شما می باشد. محسن حیدری متخصص طب سنتی در این زمینه پیشنهادات درمانی ویژه ای ارائه داده است که با هم خواهیم خواند.

متخصص طب سنتی استرس را یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز اختلالات دستگاه گوارشی دانست و گفت: این مشکل بیشتر در افراد گرم مزاج دیده می‌شود.

محسن حیدری در خصوص بیماری‌های شایع گوارشی اظهار کرد: باید توجه داشت که بسیاری از متخصصان طب سنتی و مدرن، اختلالات گوارشی را مادر بیماری‌ها می‌دانند و حساسیت‌های زیادی را بر روی این بیماری‌ها دارند.

وی با بیان اینکه بوی بددهان ناشی از اختلالات معده است، افزود: همچنین اختلالات معده به صورت سردرد، خواب‌آلودگی و اختلالات عصبی نیز خودنمایی می‌کند.

متخصص طب سنتی در خصوص درمان بیماری‌های معده نیز اظهار کرد: از دیدگاه طب سنتی اصلاح سبک زندگی، تنظیم ساعت خواب، انجام فعالیت‌های بدنی و استفاده از مواد غذایی ارگانیک باید مورد توجه قرار گیر.

وی تصریح کرد: از دیدگاه طب سنتی هر فردی و هر عضو بدن دارای مزاج خاصی است.

حیدری با تاکید بر اینکه هر یک از اعضای بدن با مزاج خاص بهترین عملکرد را خواهد داشت، افزود: حفظ مزاج طبیعی بدن امری ضروری است و از این رو هرگاه که معده از مزاج طبیعی خارج شود علایم و مشکلاتی را برای افراد ایجاد می‌کند.

وی اضافه کرد: اشخاصی که بعد از خوردن غذا احساس سیری زودرس، اشتهای کاذب، عطش زیاد، خشکی دهان و خواب آلودگی دارند، دچار اختلالات مزاجی هستند.

متخصص طب سنتی با بیان اینکه از دیدگاه طب سنتی چهار نوع مزاج اصلی وجود دارد، افزود: اشخاص گرم مزاج به خوردن غذاهای گرم تمایل دارند، افراد دارای مزاج سرد علاقه زیاد به مصرف غذاهای سرد داشته و معمولا عطش آنها کمتر بوده وغذاهای سبک را بهتر هضم کرده و برای هضم غذای سنگین با مشکل روبه رو می‌شوند.

وی اضافه کرد: اختلال مزاج طبیعی با خشکی معده همراه است و تمایل این افراد به آب خوردن بیشتر بوده و دهان “تَر” را دوست دارند، البته مصرف زیاد آب هم موجب اختلال معدهدر این گروه شده و به خوردن غذاهای مرطوب تمایل بیشتری نشان می‌دهند.

حیدری با بیان اینکه در مزاج طبیعی معده، معمولا افراد احساس تشنگی کمتری دارند و به خوردن غذاهای مرطوب تمایل بیشتری نشان داده و آب دهان این افراد هم بیشتر از معمول است، افزود: تا زمانی که افراد در چهار مزاج طبیعی باشند دچار علایم ذکر شده در بالا نخواهند شد.

وی با بیان اینکه ورم معده یکی از مشکلات شایع گوارشی است، اظهار کرد: ورم‌ طولانی مدتمعده نیازمند بررسی و تشخیص خاص برای شناسایی علت است. در صورتی که ورم معده به دلیل اختلال عملکرد بود، طب سنتی با ارایه راهکارها و توصیه‌های غذایی به عملکرد بهتر کمک می‌کند.

این متخصص طب سنتی خاطرنشان کرد: باید اشخاص از مصرف فست‌فودها و غذاهایی که موجب تحریک معده آنها می‌شود، پرهیز کنند و بیشتر از غذاهای معمولی و سنتی استفاده شود، همچنین تعداد مصرف وعده‌های غذایی افزایش یابد و برای بررسی بیشتر اختلال هم مراجعه به پزشکان طب سنتی ضروری است.

وی با بیان اینکه درد و سوزش معده از دیدگاه طب سنتی ممکن است یکی از اختلالات مزاجی معده تلقی شود، گفت: در این نوع اختلال معده بیش از حد معمول گرم می‌شود که درمان سریع این اختلال امری ضروری است.

حیدری با بیان اینکه “سوء مزاج” و “تری معده” شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی هستند، افزود: این گروه از اشخاص دارای علایم عطش بسیار زیاد، احساس ترشی بعد از غذا و خواب آلودگی هستند که توصیه می‌شود از مصرف غذاهای سرد، خوردن مایعات و نوشابه پرهیز کنند.

وی استرس را یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز اختلالات دستگاه گوارشی دانست و گفت: این مشکل بیشتر در افراد گرم مزاج دیده می‌شود، بنابراین کنترل عصبانیت و نداشتن استرس به کاهش این اختلال کمک بسیاری می‌کند.

ایمنا

Related posts