لیست مراکز گفتاردرمانی دولتی در کرج:همه چیز درباره کم خونی و راه درمان آن

لیست مراکز گفتاردرمانی دولتی در کرج:همه چیز درباره کم خونی و راه درمان آن

بیماری كم خونی یا آنمی (Anemia) زمانی بروز پیدا می كند كه تعداد هموگلوبین خون كاهش پیدا كند. هموگلوبین به گلبول های قرمز خون در حمل اكسیژن از ریه به تمام اندام های بدن كمك می كند. رنگ قرمز خون نیز به دلیل وجود هموگلوبین آن است.

به گزارش آلامتو به نقل از مشرق نیوز؛ علت برخی از موارد كم خونی ها، مسائل تغذیه ای است و برخی به تغذیه ربطی ندارد، اما با تغییر شیوه تغذیه می توان آن ها را درمان كرد. در مورد اول باید گفت كمبود شدید پروتئین، آهن، ویتامین ب 12، اسید فولیك و یا كمبود مجموعه ای از ویتامین ها و بیوتین و ویتامین ب 6 به كم خونی منتهی می شوند.

انواع نادر كم خونی به دلیل كمبود شدید دریافت مس و یا عناصر دیگر رخ می دهد.

شایع ترین انواع كم خونی تغذیه ای در كشور ما به دلیل كمبود آهن، پروتئین و كمبود اسید فولیك در دوران بارداری رخ می دهد كه طبیعی است چون سوءتغذیه عامل بروز آن است و با اصلاح شیوه تغذیه می توان آن را درمان كرد البته در مواردی می توان از مكمل ها و در موارد نادرتری از تزریق خون به بیمار برای درمان استفاده كرد.

هم چنین كم خونی به دلیل خونریزی شدید پس از یك عمل جراحی عمده، اهدای خون به دفعات مكرر، برخی انگل ها، مصرف داروهای خاص، بیماری های بدخیم مثل سرطان ممكن است رخ بدهد كه باید با توجه به نظر متخصص درباره عامل اصلی كم خونی و درمان مورد نیاز تصمیم گیری شود.

مقاله مرتبط: کم خونی در کودکان

نشانه هایی از ابتلا به کم خونی

  • اگر بیشتر اوقات غذاهای فرآیند شده و آماده بخورید، یا بعضی وعده‏های غذایی (مثل صبحانه) را از برنامه غذایی تان حذف کنید، یا ریزه خواری داشته باشید، یا از همه گروه های غذایی استفاده نکنید، ممکن است آهن و سایر مواد مغذی را به مقدار کافی دریافت نکنید. در این صورت، اگر علائم ذکر شده در بالا را داشتید، احتمالا دچار کم‏خونی هستید.
  • کم ‏خونی می‏تواند در اثر مشکلات پزشکی اصولی و دریافت یا جذب ناکافی آهن در بدن به وجود آید. تنها راه تشخیص کم‏خونی، دادن آزمایش خون است. اگر فکر می‏کنید دچار کم‏خونی هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.
  • اگر نسبت به کم‏خونی خود شک دارید، هرگز مقادیر بالای مکمل‏های آهن را مصرف نکنید، زیرا دریافت مقادیر زیاد آهن، مسمومیت زاست و عوارض بدی دارد.

برای تشخیص قطعی کم‏خونی باید به پزشک مراجعه کنید و خودتان بر اساس علائم بالا نمی‏توانید بگویید حتما دچار کم‏خونی هستید، زیرا علائم کم‏خونی می‏تواند مشابه علائم سایر بیماری‏ها باشد و کمبود آهن به تنهایی، علت بروز کم‏خونی نیست.

علل کم خونی فقر آهن

هر شرایطی که به از دست دادن آهن (به هر طریقی) و جایگزین نشدن آن بیانجامد، به کم خونی فقر آهن منجر می شود. از دست دادن آهن ممکن است به صورت خون ریزی از دستگاه گوارش و … باشد. دستگاه گوارش محل شایعی برای از دست دادن خون به صورت بیمار گونه است.

از جمله علل کم خونی فقر آهن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بدخیمی های دستگاه گوارش، زخم های معده و اثنی عشر، انگل ها و … .
  • افرادی که بنا به دلیلی باید مرتباً خون بدهند (مثلاً به دلیل افزایش بیمارگونه در تعداد سلول های قرمز خون) نیز در معرض کم خونی فقر آهن هستند.
  • کمبود آهن در رژیم غذایی موجب فقدان جایگزینی مناسب برای آهن از دست رفته می شود.
  • افزایش نیاز در نوجوانان یا خانم های باردار نیز علت شایع دیگری است.

اگر بخواهیم شرایط به وجود آورنده ی کم خونی فقر آهن را به طور خلاصه مرور کنیم، می توانیم آنها را به عنوان عواملی در نظر بگیریم که باعث تخلیه ذخایر آهن بدن می شوند که شامل موارد زیر است:

  1. رشد سریع در شیرخوارگی و نوجوانی
  2. اهدای بیش از اندازه ی خون
  3. مصرف ناکافی آهن در غذاها

به دنبال تخلیه ی ذخایر آهن، ساخت گلبول های قرمز در خون ادامه می یابد و این در حالی است که آهن در دسترس این سلول ها نیست، به این ترتیب مقدار آهن به کار رفته در آنها کاهش می یابد و این امر به بروز علایم مختلف منجر می شود.

درمان های کم خونی

تعیین نوع و روش درمان به عواملی مانند سن بیمار، وضعیت سلامتی و پزشکی او، میزان و شدتکم خونی فقر آهن و علت ایجاد کننده ی آن، تحمل بیمار برای درمان و … بستگی دارد.

اول از همه، مصرف غذاهای با آهن بالا توصیه می شود مثل: گوشت قرمز، گوشت سفید، ماهی و حبوبات .

از طرف دیگر امروزه فرآورده هایی به صورت قرص و … وجود دارد که محتوی آهن است و می تواند ذخایر تخلیه شده را به حالت طبیعی برگرداند. از عوارض این داروها، ایجاد ناراحتی گوارشی است که بیمار نمی تواند آن را تحمل کند.

به خصوص اینکه بهتر است این داروها با معده ی خالی یا همراه با آب پرتقال مصرف شوند و این حالت به عارضه ناراحتی گوارشی دامن می زند. به خاطر داشته باشید که باید همیشه این داروها را مثل هر داروی دیگری، دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

در مواردی نیاز به مصرف آهن به صورت تزریقی است. نکته مهم در درمان این است که در صورت بروز عوارض، پزشک معالج خود را مطلع کنید تا اقدامات لازم صورت گیرد و تحت هیچ شرایطی به صورت خودسرانه دارو را قطع یا شروع نکنید.

کم خونی مینور

درمان سریع کم خونی

انواع کم خونی

درمان کم خونی با داروهای گیاهی

Related posts