بهترین مرکز تخصصی توانبخشی کرج:مواد غذایی ضروری برای رشد کودکان

بهترین مرکز تخصصی توانبخشی کرج:مواد غذایی ضروری برای رشد کودکان

تغذیه مناسب برای کودکان و حتی نوجوانان یک امر ضروری است و کودکی که تغذیه مناسب نداشته باشد دچار مشکلات جسمی و روانی زیادی خواهد شد ، در این مقاله به بررسی برخی از مهمترین منابع غذایی کودکان می پردازیم.

feed-baby

غذاهای ضروری برای تغذیه کودکان

ویتامین D

آکادمی اطفال آمریکا اخیرا میزان توصیه شده این ویتامین برای کودکان را به 400 میلی گرم در روز افزایش داده است ، ویتامین D بعنوان عامل ضد سرطان و عامل موثر در استحکام و رشد استخوان ها در کودکان شناخته شده است. همچنین این ویتامین در تنظیم عملکرد سیستم ایمنی بدن و دفع التهاب موثر است ، موادی مانند شیر ، ماهی و غلات غنی شده سرشار از ویتامین D می باشند.

کلسیم

مصرف کلسیم برای کودکان بین یک تا سه سال 500 میلی گرم در روز، برای کودکان 4 تا 8 سال 800 میلی گرم در روز ، و برای کودکان و نوجوانان بین 9 تا 18 سال 1300 میلی گرم در روز توصیه میشود.

کلسیم علاوه بر استحکام استخوان های فرزند شما در شادابی و بهبود عملکرد قلب ، افزایش قدرت و بهبود عملکرد عضلانی موثر است. موادی مانند ماست ، پنیز ، غلات ، آب پرتغال و اسفناج سرشار از کلسیم می باشند.

ویتامین E

مواد غذایی ضروری برای رشد فرزند شما

کودکان حدود 4 تا 5 میلی گرم ویتامین E بصورت روزانه نیاز دارند مصرف این ویتامین برای نوجوانان در روز 11 میلی گرم توصیه شده است. ویتامین E در بهبود بیماری های قلبی و عروقی و عفونت های بدن همچنین در زیبایی و ترمیم پوست موثر بوده و مصرف آن برای کودکان ضروری می باشد. بادام و بادام زمینی ، تخمه آفتابگردان ، کلم بروکلی و زیتون منابع خوبی از ویتامین E هستند.

منیزیم

نوزادان نوپا که زیر 6 ماه سن دارند به 30 میلی گرم منیزیم در روز احتیاج دارند برای سنین بین 6 ماه تا یک سال این مقدار به 74 میلی گرم در روز افزایش می یابد ، کودکان یک تا سه سال باید حدود 80 میلی گرم در روز مصرف منیزیم داشته باشند ، کودکان چهار تا هشت ساله 130 میلی گرم در روز و کودکان و نوجوانان بین 9 تا 18 سال حدود 240 تا 410 میلی گرم در روز نیاز به منیزیم دارند. منیزیم برای بهبود عملکرد سیستم عصبی کودکان ضروری است. موادی مانند آووکادو ، بادام ، اسفناج ، آرد جوی دوسر و کشمش منابع خوبی از منیزیم هستند.

فیبر

مصرف روزانه 20 تا 26 گرم فیبر برای کودکان بسیار مفید است هر چند که ممکن است با مصرف نیمی از این مقدار نیاز بدن به فیبر تامین شود. مصرف منظم فیبر در کودکان به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت موثر است. مواد غذایی مانند سبزیجات ، غلات ، حبوبات و میوه ها سرشار از فیبر هستند.

در انتها توصیه میشود قبل از بهره گیری از دستورات بالا حتماً با یک پزشک در مورد برنامه غذایی فرزند خود مشورت کنید.

Related posts