ربات توانبخشی آموزش گام برداری کودک در کلینیکهای کاردرمانی ایران شهرستان بهار

ربات توانبخشی آموزش گام برداری کودک

کلینیک توانبخشی سیاوش عطایی

گروه توانبخشی گفتار توان گستر  09121623463

ربات آموزش گام برداری کودکان گامی مهم و رو به جلو در توانبخشی کودکان دچار اختلالات حرکتی مخصوصا کودکان دچار فلج مغزی می‌باشد و به عنوان محصولی نوین و پیشرفته در سطح جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه به کمک بازوهای رباتیکی خود که دارای دو درجه آزادی فعال برای هر پا می‌باشد و با استفاده از الگوهای حرکتی هوشمند و استاندارد به مرور زمان، نحوه حرکت و راه رفتن بیمار را اصلاح میکند. دستگاه دارای یک سیستم تعلیق وزن دینامیکی می باشد که امکان تعلیق یا کاهش وزن در بیمار را فراهم می‌کند. نرم‌افزار اختصاصی طراحی شده برای این ربات، به راحتی قادر به کنترل ربات و اجرای برنامه‌های تمرینی بوده و فضای گرافیکی نرم‌افزار و بازیهای مهیج گرافیکی، باعث افزایش بسیار زیاد انگیزه در کودکان می‌گردد. استفاده از نرم افزار بیوفیدبک در ربات که کودک به صورت لحظه‌ای نحوه گام برداری خود را مشاهده و با شکل صحیح مقایسه میکند باعث افزایش انگیزه و سرعت بهبودی کودکان میگردد. همچنین از نرم افزار دستگاه میتوان به عنوان ابزاری تحقیقاتی در آنالیزهای مربوط به مشکلات تعادل و حرکت کودکان استفاده کرد و برنامه‌های متفاوتی بر روی آن اجرا گردد.

کاردرمانی جسمی

شامل آموزش مهارت های حرکتی درشت وریزبا در نظرگرفتن مراحل رشدی کودک وبا استفاده ازجدیدترین وموثرترین متدها می باشد.

که درسطوح بالاتر شامل آموزش مهارت های ادراکی- حرکتی مثل تعادل ، هماهنگی حرکتی ، سرعت عمل ، توالی حرکتی و…..می شود.

 

کاردرمانی ذهنی

کاربرروی افزایش انواع توجه شامل توجه پایدار، توجه تقسیم شده ، جابه جایی توجه و….وهمچنین آموزش مهارت های شناختی وکارکردهای سطوح بالاتر مغزمثل تفکرانتزاعی ، که درحیطه فعالیت کاردرمانگرذهنی است .

 

کاردرمانی حسی

شامل انواع تمرینات وبازیهایی میباشد که باتحریک مسیرهای عصبی خاص در طناب نخاعی ومراکزپردازش حواس پنجگانه در مغز، موجب افزایش آگاهی حسی میشود وپردازش صحیح حواس را تسهیل میکند.تکمیل دوره درمان یکپارچه سا زی حواس نه تنها موجب افزایش عملکرد حرکتی وهوشی وتوجهی کودک میشود، همچنین باعث کاهش مشکلات رفتاری وبهبود خلق وخوی او نیز میشود.

 

اتاق تاریک

یک شیوه درمانی با تمرکز برحس بینایی می باشد که شامل انواع تکنیک های حسی تفکیک حرکات چشم از سر، دنبال کردن شی((trackingنگاه ثابت به شی((fixationادراک دیداری و…..است وهمچنین امروزه یکی از روش های موثردر درمان قطعی تنبلی چشم ، تقویت عضلات ظریف چشم و ایجاد هماهنگی بین حرکات دو چشم است که منجر به بهبود چشمگیراختلال خواندن دیکته و ریاضی میشود.

 

ماساژ

یکی از تکنیک های موثر در درمان بیقراری ، اضطراب، مشکلات حسی،  لجبازی، تکانش ها و مشکلات ارتباطی خلق وخو، بی نظمی امواج مغزی وهمچنین بی توجهی کودکان، ماساژ است که به تازگی بسیار مورد توجه قرارگرفته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related posts